Bylinky

BylinkyBylinky již mnoho let patří do života lidí. Často rostou přímo v divoké přírodě, díky čemu jsou i snadno dostupné. Samozřejmě je však dnes můžete i pěstovat ve své zahrádce nebo zakoupit v obchodě. Většina z nich ani nijak výrazně nezatíží vaši peněženku. Byliny se užívají nejen ke konzumaci, ale také na různé obklady či koupele. Můžete z nich vařit čaje i je přidávat do pokrmů. Na co vše bylinky působí, jaké z nich patří mezi ty nejznámější a jaké způsoby jejich uchovávání známe, se dozvíte na následujících řádcích.

Byliny neboli léčivé rostliny jsou nejvýznamnějším zdrojem přírodních léčiv. Dříve se na ně zaměřovalo především lidové léčitelství, dnes se s nimi hojně pracuje i v moderní medicíně. Až do 16. století se léčivé byliny rozšiřovaly zejména díky poznatkům plynoucích ze zemí Orientu (Mezopotámie, Egypt, Indie a Čína). Významně se toto lidové léčitelství rozvíjelo i na území starověkého Řecka a Říma. Zajímavou kapitolu v našich dějinách představuje také středověké léčitelství, kdy se byliny ukládaly do herbářů.

Bylinky a jejich použití v kuchyni

Použití bylinek v kuchyni
Většina z nás si nedovede představit vaření a pečení bez bylinek, které dodávají pokrmům chuť i aroma. Přidávají se do polévek, využívají se při vaření příloh i k masu. Výborně se hodí do buchet, koláčů i cukroví. Do polévek se přidává například celerpetrželpažitkasaturejkanebo majoránka. Například zmíněný celer působí jako přírodní afrodiziakum, chrání nás před mikroorganismy, pomáhá při chřipce a nachlazení. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, A, K nebo E. Je také bohatý na draslík, hořčík, chróm a sodík. Při vaření ho můžete použít jako čerstvý i sušený. Využívají se jeho plody i listy.

Připrava masa s bylinkamiPři přípravě masa využijete například rozmarýntymián,bazalku nebo oregáno. Rozmarýn zlepšuje prokrvení, posiluje paměť a napomáhá k lepšímu soustředění. Je účinný také při problémech s játry a žlučníkem. Hodí se především k tučnému masu. Můžete ho využít při pečení skopového, vepřového nebo kachního masa. Bylinky jako oregáno nebo bazalka jsou součástí zejména středozemní kuchyně. Hodí se tak i k přípravě různých těstovinových omáček a pizzy. Bazalku si můžete vypěstovat i doma v květináči, na konci léta ji usušit a uložit do kořenky. Napomáhá trávení a při nervozitě. Tymián zase potlačuje střevní potíže a nadýmání.

Vaření s bylinkamiPři pečení vám přijdou vhod bylinky jako anýz, zázvor, skořice nebo hřebíček, které dodají vašim buchtám a koláčům úžasné aroma. Zejména zázvor se dnes dostává do povědomí široké veřejnosti. Můžete ho zakoupit jako sušený i čerstvý. Je bohatý na esenciální oleje, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a pomáhá při nevolnosti. Zároveň svou vůní navozuje relaxační atmosféru. Již naše babičky při vaření a pečení využívaly skořici. Tato aromatická kůra vynikne zejména v kombinaci s jablky a hruškami. Říká se o ní, že potlačuje chuť k jídlu, je tedy vhodná i při hubnutí.

Bylinky jako součást přírodního léčitelství

Bylinky v přírodním léčitelstvíUrčitě to znáte. Rýma a nachlazení, nesnesitelná bolest hlavy, střevní potíže, bolesti kloubů nebo břicha. Pokud nechcete užívat klasická léčiva z lékárny, vyzkoušejte přírodní medicínu. Přírodní cesta je často pomalejší, ale z dlouhodobého hlediska jistě účinnější. Mnoho informací o bylinkách najdete v katalogu bylinek a v článcích o bylinkách. Z bylinek si můžete připravit čaje i obklady. Ve specializovaných obchodech se zdravou výživou často zakoupíte i různé bylinné kapky a směsi, které tvoří komplex několika bylin, jejichž účinky se vzájemně doplňují a posilují.

 

Hubneme s bylinkami

Velmi oblíbené je užití bylinek při hubnutí nebo při dodržování zdravého životního stylu. Mezi neznámější bylinky, se kterými se v této souvislosti můžete setkat, patří chlorella, psyllium, lapacho, kopřiva, rakytník řešetlákový nebo ostropestřec mariánský. Chlorella je považována za nejsilnější přírodní antibiotikum. Tato zelené sladkovodní řasa podporuje detoxikaci organismu a pomáhá tělu se zbavit toxických látek, což může mít vliv nejen na vaši váhu, ale také na kvalitu pleti, pokožky a vlasů.

Významnou bylinou je v tomto ohledu i psyllium neboli semena jitrocele indického. Psyllium je vlastně vláknina, která dokáže pročistit zažívací trakt, zahnat pocit hladu a srovnat metabolismus. Její účinky byste rozhodně neměli podceňovat. Zajímavoubylinou je též lapacho. V tomto případě se jedná o kůru ze stejnojmenného jihoamerického stromu. Dokáže pročistit tělo a odstranit zadržovanou vodu. Například chlorella se užívá ve formě tablet, z lapacha, kopřivy či ostropestřce si můžete připravit čaj. Rakytník řešetlákový se prodává ve formě olejů, sirupů nebo džemů.

Pěstujeme a skladujeme byliny

Pěstování bylinekPři pěstování bylinek máte několik možností. Byliny si můžete vsadit do své zahrádky nebo je nechat v truhlíku či v květináči doma nebo na terase. Ideální je zakoupit si semínka, případně malé sazenice. Velké byliny zakoupené v supermarketu jen málokdy vydrží déle než měsíc.Bylinky je potřeba vysévat řídce. V okamžiku, kdy bylina začne vytvářet lístky, je dobré ji přesadit do samostatného květináče. Při pěstování bylin můžete využít koupený univerzální substrát a rovněž také hlínu z kompostu. Velká část bylin je suchomilná a tedy citlivá na přelití. Při napadení škůdci se doporučuje postižený stonek odstřihnout.

Bylinky můžete na konci léta usušit nebo zamrazit a skladovat v sáčcích nebo v kořenkách.