O Aeroponii

Je na čase pokročit o stupínek výš a vstoupit do první ligy! Aeroponie je metoda pěstování, přinášející velké výnosy, používaná po celém světě. Od evropských supermarketů po produkci v malém množství ve vesmíru, jak to dělá NASA!

Aeroponii groweři vidí jako příliš nákladný, komplikovaný a pokročilý způsob pro pěstování doma. Ve skutečnosti je používání aeroponických systémů, které se prodávají, přímočaré a stojí jen o málo víc, než ostatní hydroponické systémy.

Jestliže zvládnete udržování nádrže s živinami, kontrolu EC a úpravu pH, poté zvládnete i aeroponický systém. Připravte se na monstrózní sklizně!

Co je Aeroponie?

Zdravý vývin kořenů v aeroponii!

Aeroponie je metoda pěstování, kde jsou kořeny rostliny zavěšeny ve vzduchu a jsou neustále postřikovány mlhou oparem roztoku. Kromě propagační kostky v případě, kdy pěstujete od semínka, se nepoužívá žádné pěstební médium. Kořeny rostliny se vyvíjejí v komoře, kde dostávají živiny díky rozprašovači živného roztoku, do kterého se roztok dostává díky čerpadlu.

Aeroponii lze využít pro pěstování rostlin po dobu celého cyklu vývoje a vynikajících výsledků dosáhnete i při množení klonů.

Rostliny, které rostou v aeroponním systému, mají neustálý přístup k živnému roztoku a kyslíku. Díky tomu přijímají mnohem více vody a živin, než rostliny, které jsou zalévány ručně. Čím více kyslíku a živin rostlina absorbuje, tím vyšší výnosy přinese.

AeroFlow – aeroponický kanálový systém

Proč aeroponie s automatickým zavlažováním?

• Jedinečná rychlost růstu a masivní sklizně - aeroponické systémy zaručují, že kořeny rostlin mají maximální možný přístup k vodě, živinám a kyslíku. Čím větší množství těchto tří prvků se kořenům dostane, tím rychleji se budou vyvíjet a tím vyššího výnosu se dočkáte.
• Větší počet sklizní - rychlý vývoj v aeroponickém systému umožňuje growerům zkrátit vegetativní fázi v cyklu vývoje rostliny a dosáhnout tak během roku většího počtu sklizní.
• Zdravé prostředí pro kořeny - není využíváno žádné pěstební médium, což znamená snížení nebezpečí výskytu půdních chorob a škůdců.
• Nikdy nedojde k nedostatku nebo přebytku vody nebo živin - kořeny rostliny jsou neustále vystaveny dostatečnému množství vody a živin a berou si, kolik potřebují. Většina aeroponických systémů funguje tak, že vše, co není spotřebováno rostlinou, odteče a nehromadí se tak v kořenové zóně.

Typy aeroponických systémů

Aeroponické klonery jsou skvělou metodou propagace klonů. A rychlou!

Aeroponické propagátory
Na trhu je množství aeroponických propagátorů a většina z nich funguje na stejném principu. Protože jsou vyrobeny přímo pro klony, groweři mohou dosáhnout mnohem vyšší úspěšnosti, protože do hry nevstupuje pěstební médium a prostředí je neustále sterilní.

Klony jsou umístěny do žlabu za použití neoprenových klonovacích pouzder. Některé propagátory využívají děrovaný kelímek a pouzdro, stonky klonů jsou zavěšeny pod žlabem uvnitř komory pro rozprašování živin a jsou neustále vystaveny oparu z živného roztoku.

Tento neustálý přísun živin, vody a kyslíku v kombinaci s chybějícím pěstebním médiem, které omezuje vývin kořenů, umožňuje velmi rychlý růst kořenů ze stonku klonu. Rychlý růst kořenů vám umožní začíst se samotným pěstováním dříve. Klony, které se vyvinuly v aeroponickém systému, mají také silnější a pevnější kořeny a jsou odolnější vůči šoku z přesazení.

Některé z lepších aeroponických propagátorů na trhu jsou vybaveny horním víkem, které vám umožní ovládat proudění vzduchu a vlhkost a klony tak před přesazením posílit.

Amazon – nízkotlaký oběhový aeroponický systém

Oběhová nízkotlaková / Kapičková aeroponie
Tyto systémy jsou již v prodeji a ve srovnání s vysokotlakými systémy jsou levnější pořízení a nenáročné na údržbu. Využívají čerpadlo s nízkým tlakem a neustále dodávají živný roztok v podobě vodní tříště.

Mladé rostliny nebo zakořeněné klony se umístí do děrovaného kelímku a zavěsí se do komory pro rozprašování živin, která je nad nádrží s živným roztokem. Kořeny jsou zavěšeny ve vzduchu, rostou směrem do komory a jsou neustále postřikovány živným roztokem. Veškerý nevyužitý živný roztok odtéká zpět do nádrže, čímž je zabráněno jeho hromadění, zadržování vody a případného nedostatku kyslíku u kořenů.


Vysokotlaká / Skutečná aeroponie
Většina komerčních aeroponních sestav obsahuje vysokotlaké aeroponické systémy. To jsou ty, kde jsou voda a živiny dodávány ke kořenům rostlin s využitím vysokotlakého čerpadla a mlžiče nebo atomizéru.

Systémy se používají k dosažení velmi hodnotných sklizní - například u hlávkového salátu nebo bazalky - a aby bylo dosaženo co nejvyšších výnosů, jsou obvykle součástí komplexního zařízení, které sleduje a řídí čištění vzduchu a vody, sterilizaci živin a podmínky v prostředí.

Pro domácí využití v menších sestavách může být cena vysokotlakého aeroponického systému příliš vysoká a údržba příliš náročná - pokud se používají koncentrovaná hnojiva a přísady, vysokotlaké trysky se mohou snadno zanést.

Pro jaké growery je aeroponie vhodná?

Aeroponické propagátory jsou skvělé díky rychlému a snadnému vytvoření klonů, hodí se pro:
• Growery, kteří pěstují ve velkém množství a hledají rychlý způsob pěstování klonů. Někteří z největších klonerů na trhu pojmou přes 100 řízků, které je možné přesadit již po 10 dnech!
• Začínající growery mohou využít menších klonerů, které se hodí do malých pěstíren a vejdou se třeba i do skříně. Hodí se pro jakýkoli typ pěstování, protože klony je možné přesadit do libovolného pěstebního média nebo hydroponického systému.
• Growery, kteří měli v minulosti potíže s vypěstováním klonů. Protože se nepoužívá žádné pěstební médium, prostředí kolem kořenů je sterilní, kořeny silnější a nebezpečí nemoci nebo šoku z přesazení nižší.

Aeroponické pěstební systémy jsou lépe přizpůsobeny do malých sestav
• Pro growery začátečníky, kteří se chtějí posunout v hydro-pěstování dál. Zkušeným growerům, kteří chtějí dosáhnout vyšších výnosů, aeroponie nabízí bezkonkurenční rychlost růstu a gramy navíc, po kterých touží.
• Growery, kteří používají aeroponický propagátor, protože mohou své rostliny přesadit přímo do systému a to takřka okamžitě téměř bez nebezpečí šoku z přesazení.
• Growery, kteří nemají možnost, jak se zbavit použité zeminy nebo kokosu. Jediné pěstební médium, které se využívá, jsou propagační kostky v případě aeroponické propagace. Jinak nejsou používána žádná média. Po sklizni nemusíte nic vyhazovat. 
• Pro techniku SOG. Většina aeroponních systémů umožňuje umístit rostliny blízko k sobě. Rychlost růstu poté umožňuje zkrátit vegetativní fázi na několik dnů.

Tři kroky k aeroponickému ráji!

1. Používejte prostředky proti zanesení. Přidání takového prostředku (jako Canna D Block nebo Atami ATA Clean) do nádrže zajistí volné proudění. Jak vysokotlaké, tak nízkotlaké aeroponické systémy s sebou nesou risk zablokováni trysek.
2. Pro dosažení optimálních výsledků by čerpadlo mělo běžet 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Kořeny rostliny potřebují neustálý přístup k vodě, živinám a kyslíku. Zapamatujte si, že aeroponie je technika „obnažených kořenů" a kolem kořenů není žádná ochrana. Vypnutí čerpadla, byť i jen na okamžik, může kořeny poškodit. 
3. Při propagaci klonů aeroponicky umožňuje rozvinout kořeny podle toho, do jakého prostředí budou přesazeny:
- Pokud budou přesazeny do půdního substrátu nebo kokosu, vyjměte rostliny z propagátoru v okamžiku, kdy jsou kořeny 5 až 7 centimetrů dlouhé. Opatrně je zasaďte do 8 až 10cm květináčků a před přesazením do větších květináčů je nechte několik dnů růst.
- Pokud budou přesazeny do aeroponického systému, vyjměte je z propagátoru, když mají kořeny délku 5 až 7 centimetrů. Rostliny umístěte rovnou do systému.
- Dobrá rada při přesazování do NFT systému je nechat narůst kořeny do délky asi 13 cm a vytvořit ve dnu 8cm rockwoolové kostky jamku. Poté klon vložte mezi dvě poloviny propagační kostky (rockwool nebo sadbovací kostka) a umístěte jej do 8 centimetrové kostky, aby kořeny mohly prorůst přes vytvořenou jamku a poté přímo do NFT.

Otázky a odpovědi o aeroponickém systému

Kdy mohu přesadit rostliny do aeroponického systému?

Řízky, které začaly růst v aeroponickém kloneru je možné přesadit v okamžiku, kdy jsou kořeny dlouhé 5 až 7 centimetrů. Výhodou pěstování v aeroponickém systému od úplného začátku do konce je to, že nemusíte čekat, až řízky prorostou pěstební médium. Díky tomu můžete zkrátit dobu propagace o několik dnů.

Jestliže rostliny začaly svůj vývoj v propagačním médiu, jako je rockwool, sadbovací kostky nebo tablety Jiffy, můžete je do aeroponického systému přesadit v okamžiku, kdy kořeny médium prorostou. Jestliže je přesadíte dříve, než budou kořeny viditelné, může dojít k přesycení oblasti kořenů. V nejlepším případě se budou rostliny vyvíjet pomalu, v nejhorším nebudou mít kořeny dostatek kyslíku a začnou hnít.

Jak rostliny rozmístit?
To závisí zcela na vašem stylu pěstování. Aeroponie se velmi dobře hodí na SOG, obzvláště pokud používáte řízky - hlavně kvůli rychlosti růstu. Na řízky můžete použít aeroponický kloner, přesadit je do aeroponického systému a nechat růst s 18 hodinami světla jen několik dnů - jen tolik, aby si přivykly na prostředí - a poté je přepnout na květ.

Jestliže chcete pěstovat méně rostlin a dostat tak z každé větší výnos, rozmístěte jednu rostlinu na 0,1 m2. Delší vegetativní fáze rostlin v aeroponickém systému vyžaduje více práce při údržbě ve smyslu ohýbání a zastřihování - jinak bude prostor během pár týdnů zaplněn listovým - ale dočkáte se odměny v podobě vysokého výnosu. Palice z aeroponického systému mohou být obří!

Většina aeroponických systémů na trhu má určené rozestupy mezi rostlinami konstrukcí a rozmístěním krytů, ale zaplněním nevyužitého prostoru neoprenovými pouzdry můžete zabránit světlu proniknout do kořenové komory a rozmístit rostliny tak, jak si přejete.

Jaké by mělo být EC?
Aeroponie je technikou „obnažených kořenů". Kořenová zóna je vzduchová komora, která neobsahuje pěstební médium. I když to znamená, že kořeny spotřebují co nejvíce kyslíku, vody a živin, znamená to také, že nejsou ničím chráněny před přesycením. Jakákoli chyba v dávkování může rostlinu poškodit a v systému není médium, přes které by se roztok propláchnul. Při příliš silném roztoku je nutné vyměnit veškerý roztok v nádrži za nový.

Když umístíte rostliny poprvé do systému, upravte živiny na 50 % hodnoty, kterou doporučuje výrobce, a každých několik dnů kontrolujte EC. Pokud se EC sníží, rostliny spotřebovávají živiny rychleji, než přijímají vodu. Můžete přidat živiny. Pokud se EC zvyšuje, rostliny spotřebovávají vodu rychleji, než živiny a vy budete muset s živinami ubrat. Jestliže EC zůstává stejné, trefili jste do černého a spotřeba vody a živin je vyrovnaná.

Je nutné rostliny nějak podepírat?
Ano, v každém případě. Rostliny pěstované aeroponicky nemají médium, které by obklopovalo kořeny. Proto se nedokážou udržet tak, jak rostliny pěstované v květináči. Doporučujeme instalovat podpůrné prvky ihned po přesazení rostlin do systému, protože jakmile se začnou vyvíjet, může být dodatečná instalace velmi složitá (obzvláště v případě, že pěstujete ve stanu, kde je přístup k rostlinám v zadní části obtížný). Typ podpory závisí na stylu pěstování. Jestliže se chystáte na SOG, stačit bude drobné pletivo. Jestliže plánujete delší vegetativní fázi a větší rostliny, použijte nastavitelné háčky nebo joja.